יום שבת א בחשוון, 21 באוקטובר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

יום כדור הארץ

הרעיון לציין את "יום כדור הארץ" כאירוע סביבתי קרה באופן מקרי בארצות הברית בשנות ה-60' המוקדמות של המאה הקודמת בימי ממשלו של הנשיא קנדי. המטרה היתה בעיקר למחות נגד זיהום האוויר. במרס 1970 צויין לראשונה יום כדור הארץ באופן רשמי, בשורה של הפגנות המוניות ואירועים ברחבי ארה"ב. באותה שנה הוקמה בארה"ב "הסוכנות להגנת הסביבה".

למה בכלל צריך את היום הזה?
הגידול המהיר במספר בניי האדם, מעל 6 מיליארד אנשים על פני כדור הארץ ביחד עם התפתחות התעשייה והחיים המודרניים הביאו להשתלטות האדם על הסביבה תוך כדי ניצול יתר של משאבי הסביבה: אדמה ומים. בנוסף לכך חוסר התחשבות בסביבה ותכנון לקוי הביאו לזיהום הסביבה הטבעית - זיהום מים על ידי שפכים ביתיים וגרוע יותר שפכים תעשייתיים ,אוויר מזדהם מכלי רכב ומפעלים ,לכלוך, אשפה ,קרינה ,רעש, כריתת יערות ובעקבות כל אלה, צמצום בתי הגידול הטבעיים והיעלמותם של מינים רבים של צמחים ובעלי חיים. מסיבות אלה ואחרות מציינים בכל שנה ושנה את "יום כדור הארץ" על מנת לקרוא לאזרחי העולם ובעיקר למנהיגי העולם להגברת המודעות לבעיות הסביבתיות המאיימות לחסל את מקורות החיים שלנו ולפעול לשינוי חקיקה והתנהגות בהקשר לסביבה.

בכל שנה נבחר נושא סביבתי אחר, הנושא של שנת 2009 עומד בסימן קמפיין "הדור הירוק" או The Green Generation אשר במרכזו כמה נקודות עיקריות:

  • עתיד נטול פחמן המבוסס על אנרגיות מתחדשות.
  • אחריותו של הפרט להגבלה וצמצום הצריכה האישית - הקמפיין קורא להפחית את הצריכה ולרכוש מוצרים ירוקים שאינם מזיקים לכדור הארץ.
  • פיתוח כלכלה ירוקה ויצירת מיליוני משרות ירוקות חדשות עבור עניי העולם. 

המושג "חיים סביבתיים בעיר" מתייחס לכל הקשור בחיים בעיר מהיבט אקולוגי. החל משלב התיכנון כמו למשל: כיצד ניתן להציב את הבניינים ולארגן את הרחובות בכדי להקל על אנשים לחיות, לעבוד, לקנות, לשחק, להתמצא או פשוט להיפגש ולבלות ללא תלות ברכב ובכך לצמצם באופן ניכר את פליטת גזי החממה ועד שימוש בחומרי ניקוי אקולוגיים, הקטנת צריכת החשמל בבתים ועוד...

איך זה קשור אלי?
לא צריך להיות מנהיג מדינה ואפילו לא חבר ב"גוף ירוק" (גופים למען הסביבה) על מנת לסייע. אפשר לגלות אכפתיות לסביבה גם בדברים ה"קטנים" כמו השלכת פסולת לפחי אשפה בלבד, במידה ויש בסביבתכם פחי מיחזור לבקבוקי זכוכית או פלסטיק, פשוט להשתמש בהם. לעשות למשל שימוש חוזר בשקיות הנילון מהסופר, במקום לקחת בכל פעם חדשות וקיימים רעיונות נוספים.

אל תשכחו שכבר יותר מ-30 שנה יש עליה בפעילות למען איכות הסביבה, ועדיין יש פגיעה עצומה בכדור הארץ, יום כדור הארץ נועד להזכיר לאנושות ומסמל את המאמץ של כולנו לשמירה על בריאות, החיים והפלנטה ולמען עתיד מתמשך וטוב יותר, הכדור בידכם.

אתר "סבבה" לאיכות הסביבה

17.04.2009השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


נובל, אלפרד ברנהרד

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק