יום רביעי כ"ח בתשרי, 18 באוקטובר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

מיצ"ב במורשת

ראשית, מהו מיצ"ב ?
המיצ"ב, שפירושו מדדי יעילות וצמיחה בית-ספרית הוא אוסף של שאלונים, סקרים ומבחנים שנותן לבית הספר תמונה על מצבו ומאפשר לו להשוות את עצמו ביחס לבתי ספר אחרים בארץ. המיצ"ב בוחן גם הישגים לימודיים אבל גם דברים חשובים אחרים כמו יחסים בין מורים לתלמידים, יחסים בין הורים למורים ועוד מרכיבים חשובים בחיי בית הספר.

למה זה טוב?
בית הספר צריך ורוצה כל הזמן לשפר את עצמו ולהתקדם למען תלמידיו. תוצאות המיצ"ב מאפשרות למנהל בית הספר ולצוות המורים ללמוד, מהן נקודות החוזק של בית הספר ומהן נקודות החולשה שלו שבהן הוא צריך להשתפר.

מזה כמה שנים, נערכים מבחני מיצ"ב בתחומי המתמטיקה, מדעים, אנגלית ושפת האם (ערבית או עברית) ובשלוש השנים האחרונות נכנס מבחן מיצ"ב נוסף במורשת, ציונות ודמוקרטיה. למה בעצם?

אמר יגאל אלון ז"ל מפקד הפלמ"ח והמבריק שבמפקדי מלחמת העצמאות: "עם שאינו יודע את עברו ההווה שלו דל ועתידו לוט בערפל"

לימוד העבר מהווה מפתח חשוב להתנהגותנו בהווה. כל עם צריך צריך להכיר את ההיסטוריה שלו, ההיסטוריה המשותפת היא מה שהופכת אותנו לעם עם חזון משותף. זהו הבסיס המשותף לקיומה של מדינה יהודית דמוקרטית בארץ ישראל, בה אנו רוצים לקיים חברת בני אדם אשר להם מחויבות ואחריות לכלל בני האדם.

לשם כך, התכנסה קבוצה של אנשים מלומדים ובחרה את מאה המושגים הכי חשובים בעיניהם שעל כל תלמיד להכיר. בהמשך, צומצם המושג לכדי מספר שורות המתארות את המסרים הכי הכי חשובים שלו ואז הופצו המושגים לכל בתי הספר ללמידה. כל בית ספר בחר את הדרך הנראית לו ללמד את המושגים, איזה מושגים להרחיב ואיזה לא.

איך יראה המבחן?
המבחן יהיה רב ברירתי (שאלון אמריקאי)  ניסוח השאלות יהיה פשוט, על מנת למנוע בעיות של הבנת הנקרא  השאלות יהיו שאלות של מהות ולא שאלות טריוויה פשוטות.  המבחן יכלול 45 שאלות מתוכן 15 שאלות במורשת, 15 שאלות מתחום הציונות ו-15שאלות מתחום הדמוקרטיה.סה"כ תוקדש שעה וחצי למבחן.  סדר השאלות יהיה בהתאם לרמת הקושי שלהן, מן הקל אל הכבד. אין הפרדה בין שאלות בתחומים השונים.

שאלנו את המפקחת על תחום המורשת מהו סגנון השאלות במבחן? והיא ענתה:
"לא נשאל בבחינה באיזו שנה נולד ש"י עגנון או היכן נולד. לעומת זאת, אנו עשויים לשאול על מילות "התקווה". לא חשוב לנו שהתלמיד ידע את תאריך הולדתו של עגנון אך שידע שעגנון חי במדינת ישראל, היה אחד מגדולי סופריה וזכה בפרס נובל."

איך אפשר להתכונן  ולבחון את הידע ?
ניתן להוריד למחשב את מבחן המיצ"ב משנה שעברה ולפתור אותו.
אפשר לפתור אוסף שאלונים על הרשת שנכתבו בבתי ספר שונים:
חידון מאה המושגים של מחוז דרום

אוסף של מעל ל-300 שאלות באורט גוטמן.

אוסף שאלות מחידון מאה המושגים של משרד החינוך.

בהצלחה לכולם!!!!!!!!!!
 

25.03.2006השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


ז'בוטינסקי, זאב (ולדימיר)

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק