יום שבת א בחשוון, 21 באוקטובר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

נערה עם עגיל פנינה

לאחרונה קראתי את הספר "נערה עם עגיל פנינה" של טרייסי שבלייה.
הספר מספר את סיפורה של משרתת בהולנד של לפני מאות שנים. דרך הספר נחשפתי לאורח החיים בימים ההם, תפקיד המשרתות, התמודדות עם מחלות שלנו נראות פשוטות ועם תנאי מחייה והיגיינה נוראיים. לאוהבי הרומנים ההסטוריים הוא מומלץ בהחלט. מותח, מרגש, עצוב, מעורר הזדהות ומחבר לעולם המוצג בו. כתוב בצורה מעניינת ומושכת. וכאמור, משולבים בו פרטים מציאותיים ומפרי הדמיון מה שנותן לספר נופך הייחודי לו.

ועוד על הספר:
בדלפט המשגשגת של המאה השבע - עשרה ידע כל אחד את מקומו: עשירים ועניים, קתולים ופרוטסטנטים אדון ומשרתת. כשמגיעה הנערה חריט לביתו של הצייר ורמר, ברור לה מקומה: עבודות בית, כביסה, וטיפול בשישה ילדים. 

אלא שחריט, בתו של צייר אריחים שהתעוור אינה סתם משרתת. היא בעלת תבונה ומחשבה עצמאית, היא גאה וכנה, והיא בעלת חוש אבחנה מיוחד לדקויות.
היא קולטת כל פרט במתרחש סביבה: בהירארכיה הביתית, בנפשותיהם של הסובבים אותה, ובאסתטיקה שמסביבה.

כבר מלכתחילה יש לחריט תפקיד מיוחד בבית: ניקוי הסטודיו של וורמר, תפקיד המחייב דיוק והקפדה. ובהיחבא הולכים ומתפתחים יחסים מיוחדים בין חריט  ובין וורמר. הוא מלמד אותה לערבב צבעים, להבחין בפרטים של ארגון החדר  והרקע למודל, ואיך ליצור תחושה של צבעים 'נכונים' בציור, תוך כדי שימוש  בשכבות של צבעים 'לא נכונים'.

ובנתיים, הקשר הסמוי בין חריט ווורמר הולך ומתהדק, על אף הסיכון שבו. הוא מגן עליה מפני בני הבית העוינים אותה ומפני הפטרון שלו, שחושק בה. תשוקתו האחת היא לצייר אותה, לעצמו: חריט הופכת למודל של וורמר. אלא שבציור חסר משהו, ושניהם יודעים בדיוק מהו: העגילים של אשתו, עגילי הפנינה שנועדו לגבירה בלבד, ולא למשרתות. וכשהציור מתגלה, פורצת השערוריה.

מעט מאוד ידוע על חייו של הצייר ההולנדי ורמר [השמות בספר מופיעים בתעתיק ההולנדי]. הציור המסתורי 'נערה עם עגיל פנינה', ודמותה של האלמונית המופיעה בו, סקרנו במשך שנים היסטוריונים
של האמנות. 

 *** מומלץ לקריאה לילדים/ ילדות מעל גיל 12. דנה אושר
(אשמח לתגובות על ההמלצה לכתובת האימייל: u_dna@walla.com)

נ.ב אני ממליצה לאחר קריאת הספר לצפות בסרט "נערה עם עגיל פנינה" ולהכפיל את ההנאה.המלצה ממקור נוסף

06.05.2006השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


נובל, אלפרד ברנהרד

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק