יום שבת א בחשוון, 21 באוקטובר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

21.3.1968 פעולת כראמה

יום אחר יום ניהלו אנשי הצנחנים מרדפים אחר חוליות מסתננים שחצו את גבול ירדן בכדי לפגוע באזרחי ישראל. אופי לחימה זה וכמות האירועים הרבה הם שהביאו לכינוי "ארץ המרדפים". אך על אף המרדפים הרבים שניהלו כוחות צה"ל נגד המחבלים, זרם הפיגועים במתקני צה"ל ובישובים האזרחיים לא פסק וחילופי פגזים בין שתי גדות הירדן היו דבר יומיומי.

מנהיג ה"פת"ח", רב המחבלים, יאסר ערפאת הקים את מפקדתו בעיירה כראמה בירדן. כראמה, שננטשה בעקבות הפגזות ישראל והשתלטות המחבלים הפכה ליעד מבוצר ולבסיס יציאה של המחבלים.

ב-18 במרץ עלה על מוקש אוטובוס שהוביל טיול של תלמידי גימנסיה הרצליה. שני מלווים מבוגרים נהרגו ותלמידים רבים נפצעו.
בעקבותיו הוחלט במטכ"ל לזרז את ביצועה של פעולה רחבת היקף בבקעת הירדן על מנת למנוע גל פיגועים לקראת יום העצמאות תשכ"ח. שני המבצעים "אסותא" ו"תופת" שהחלו אור ליום חמישי ה-21 במרץ התנהלו במקביל. האחד מעבר לגבול בבקעת הירדן, והשני מעבר לגבול בבירת המחבלים - כראמה.

בפשיטה השתתפו כוחות גדולים של צנחנים, בפיקודו של אל"מ דני מט, כוחות שריון מחטיבה 7, בפיקודו של אל"מ שמואל גונן ומטוסי חיל האוויר.

הכוחות השתלטו ללא קושי על הכפר והבטיחו לתושביו שהפעולה לא נועדה נגדם אלא רק נגד המחבלים. צבא ירדן החליט להתערב, ושלח כוחות גדולים לקרב עם כוחות צה"ל. לנוכח נחיתותם המספרית נאלצו כוחות צה"ל לסגת, תוך שהם גורמים אבידות לכוחות הפת"ח והירדנים. בפשיטה נהרגו כ-60 לוחמים של הצבא הירדני ו-128 לוחמים פלסטינים. מחבלים רבים, ובהם ערפאת עצמו, נמלטו. יחד עם זו גם צה"ל ספג אבדות רבות: 28 הרוגים ושלושה נעדרים (גופת אחד מהם הוחזרה לישראל) .

בציבור הישראלי היתה תחושה קשה של כאב, צער וכישלון נוכח האבידות הכבדות. המחבלים שהוכו בכראמה בצורה קשה, הפכו את הטנקים הישראלים, אשר נותרו בשטח, לעדות לנצחונם.
הרושם שהותיר הארוע הקפיץ מעלה את כוחם ויוקרתם ארגוני המאבק המזויין הפלסטינים והוביל לזרם של מתנדבים לשורותיהם.

מצד שני, בעקבות הפעולה נסוגו המחבלים מן הבקעה והקימו מפקדות ובסיסים חדשים על גב ההר, סמוך לעיר סאלט. האבידות הכבדות שהיו למחבלים, ההלם שנגרם להם בפשיטת צה"ל, גרמו מיידית לירידה משמעותית בפעילות הטרור מירדן.

מידע לכתבה: אתר חטיבת הצנחנים.

18.03.2006השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


נובל, אלפרד ברנהרד

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק