יום שלישי ג בכסלו, 21 בנובמבר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

7.3.06 היום לאינטרנט בטוח

חשיפה לחומרים בלתי הולמים
לא מעט קורה לנו שאנו נתקלים תוך כדי גלישה באתרים שלכאורה נראו תמימים או דרך קישור שקיבלנו במקרה בדואר האלקטרוני בחומרים שאינם ראויים לגילנו.  חומרים אלה, בעלי תוכן מיני, זדוני או אלים או חומרים המעודדים פעילויות מסוכנות או בלתי חוקיות יכולים בחלק מהמקרים לגרום לחרדות, סיוטים ואף ביצוע מעשים מסוכנים.

תקיפה פיזית
לא אחת קורה שאנו מכירים "נער" או "נערה" זרים בחדרי הצ'ט או בפורומים, לפעמים אנו אפילו מתאהבים כשלמעשה מאחורי הדמות התמימה עשוי להסתתר פדופיל מבוגר או אפילו רוצח סדרתי. במקרים מסוימים אותם מבוגרים ניצלו את אמצעי התקשורת באינטרנט על מנת לרכוש את אמונו של ילדים ולקבוע עמם פגישה פנים אל פנים. לא אחת קרה שילדים ובני נוער התפתו וסיפקו לזר מידע  אישי או קבעו פגישה באופן שסיכן את בטיחותם או את בטיחות  בני משפחתם.
קראו את סיפורו של הנער אופיר רחום.

הטרדה
כבר שאלנו בתחילת הכתבה מי לא היה בצ'ט? כולם היו זה ברור,  ואם לא בחדרי הצ'ט אז בוודאי בI.C.Q או במסנג'ר.  לא אחת מקבלים הודעות הכוללות תוכן מטריד, משפיל או תוקפני.  אמנם לא מדובר באיום על חיינו, אך הטרדות מסוג זה ולעיתים הצקות מצד חברים לכתה או לשכבה,  גורמות לתחושות לא נעימות ולפגיעה בבטחון העצמי. אני מכירה באופן אישי נערה שחוותה חרם חברתי והצקות בI.C.Q שליווה התנהגות דומה בכתה. רק בעזרת התערבות מחנכת הכתה והיועצת הופסקה הפגיעה בה.

פגיעה בפרטיות
כן כן, כמה שזה ישמע מוזר , אסור לאף גורם ברשת לקחת מכם פרטים אישיים מזהים. למשל, האם תתנו את שמכם למען טיסה להלוך ושוב שמחלקת חברת הסלולרי בהגרלה השבועית שלה? אז זהו, שלא! חד משמעית לא!  מידע מסוג זה עשוי להגיע לגורמים שליליים או סתם להציף את תיבת הדואר שלכם בדואר זבל.

סיסמאות
מסרת סיסמאת כניסה למחשב שלך , ל- I.C.Q או לדואר שלך לגורם זר, צפה לבעיות. גם אם האדם טוען שהוא עובד עבור ספק שירותי האינטרנט אין למסור סיסמאות מאחר שקיימים גורמים ברשת המסוגלים לעשות שימוש עויין במידע שמסרתם להם, כמו לפרוץ לאתרים אחרים באמצעות המחשב שלכם, להשתמש בI.C.Q. שלכם לשליחת הודעות עוינות לאנשים אחרים ובשמכם. ובכתה שלי קרה מקרה של תלמידה שבאופן תמים מסרה את סיסמת הדואר שלה לתלמיד אחר על מנת שיסייע לה והוא השתמש בתיבה שלה על מנת לשלוח מכתבים לא ראויים בשמה לתלמידים אחרים ואף למורים. חסכו מעצמכם את אי הנעימות שבדבר!

סמים, אלכוהול וסכנות אחרות
משוטטים ברשת? כמובן! מגיעים לפורומים? בוודאי. סמים-מעניין? סתם לקרוא מה כבר יכול לקרות לי מקריאת הודעות בפורומים? רבותי עידוד לשימוש סמים או באלכוהול יכול להתרחש גם ברשת. נכנסים קוראים, מעניין, יוצרים קשר רק מתוך סקרנות, נחמד , נעים, חברה חדשים כל כך נחמדים אלי , משכנעים אותי, "תהיה cool" - רק פעם אחת ודי, האומנם ?
קבוצות דיון ואתרי אינטרנט מסוימים מכילים מידע המעודד שימוש בסמים, במוצרי טבק או באלכוהול. ניתן גם למצוא מקומות באינטרנט שבהם ניתן ללמוד כיצד להכין פצצות או להשיג כלי נשק או אפילו להתאבד.
עם מקור כה עצום ונטול פיקוח כמו האינטרנט, רוב הסיכויים שתמצא כל מיני סוגים של מידע, מידע שעלול גם לסכן את חייך !!!

הימורים והתנהגות בלתי הולמת אחרת
הפרסומות מרצדות ומבטיחות זכייה מהירה באלפי שקלים תמורת השקעה קטנה. בעצם למה לא? יש לי את הכסף שקיבלתי בפורים מסבא וסבתא לג'ינס חדש, מה אכפת לי להכפיל אותו ולקנות גם את נעלי הספורט שכל כך רציתי?

ראשית,  כדאי שתדעו - שבאופן כללי הימורים של קטינים הם פעילות בלתי חוקית (ובלתי הולמת).
שנית - מרבית אתרי ההימורים המקוונים דורשים מהמהמר להשתמש בכרטיס אשראי או לכתוב המחאה כדי להעביר כספים. הפסדת את מאה השקלים שלך ? מה לא תרצה אותם בחזרה ? אתה עשוי למצוא את עצמך מתפתה לעשות שימוש ללא רשות בכרטיס האשראי של הוריך ולבזבז מאות עד אלפי שקלים. שימו לב ! הימורים ממכרים ומאחורי אתרי ההימורים עומדים בדרך כלל גורמים מפוקפקים שלא יבחלו באלימות פיסית ואיומים על מנת להחזיר את חובותיהם!

נשמע נורא הא? ברשת קיימים לא מעט סיכונים , אך עם הכרתם ושמירה על כללי גלישה בטוחה ניתן להימנע מהם ולהנות מכל הטוב שהרשת מציעה!

אני מציעה לכולכם לקרוא בעיון את כללי הגלישה הבטוחה ברשת, לצאת אל גלי הרשת ולחזור את חוף מבטחים.

גלישה נעימה ובטוחה!


היום הלאומי לגלישה בטוחה

04.03.2006השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


מגריט, רנה

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק