יום שבת א בחשוון, 21 באוקטובר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

חג הקורבן

חג הקורבן מתקיים ביום העשירי של החודש ה - 12 בלוח השנה ההיג'רית (לוח השנה המוסלמי), ומסמל את סיום תקופת פולחן העליה לרגל - "אל חג'" עליו נספר בהמשך..

על מה החג?
סיפור החג דומה מאד לסיפור עקידת יצחק במסורת היהודית. חג הקורבן מסמל את נכונותו של איבראהים (אברהם) להקריב את בנו איסמאיל (ישמעאל)  לאללה, כדי להמחיש את צייתנותו המוחלטת לרצון אללה. וכן את רחמי האל, שהותיר לעבדו להעלות איל לעולה, ובכך להציל את איסמעיל ואת זרעו ובהם מחמד. אלו שמקיימים את החג בביתם מקיימים טקס דומה לזה הנהוג באותו יום במכה, שעיקרו הקרבת טלה כקורבן והכנת בשרו למאכל בסעודת החג או כתרומה לעניים.

ממנהגי החג:
* לעלות למכה - המקום שבו התרחש הסיפור (מצוות החאג') 
* ביום הראשון של החג מתפללים תפילת חג
* קונים בגדים חדשים לכל המשפחה, לובשים אותם ויוצאים לחגוג עם קרובי משפחה ושכנים.
* הולכים לבית הקברות לקרוא פסוקים מהקוראן
* שוחטים כבש ומחלקים אותו לעניים.

העליה לרגל -חאג'
העליה לרגל לאתרים המקודשים של מכה ומדינה - בערב הסעודית, היא אחת מחמשת מצוות האיסלאם. חובתו המקודשת של כל מוסלמי לעשות מאמץ עילאי כדי לבקר במכה לפחות פעם אחת במהלך חייו. מוקד החג' הוא המסגד הגדול שבו מצוי קודש הקודשים של האסלאם, הכעבה הקדושה בתוכה: האבן השחורה.

הכעבה היא מבנה אבן רבוע. המוסלמים מאמינים כי הוא נבנה בידי האדם הראשון לאחר בריאת העולם ומטרתו - עבודת אללה. האמונה מספרת, כי במשך השנים הושחתה הכעבה ע"י צאצאיו ונמלאה פסלי אלילים. מוחמד הצליח לנקות את המקדש מפסלים ולהביס את אלה שסגדו להם. הכעבה הייתה המקום שבו החל להטיף לדת האסלאם, וראשוני מאמיניו שמעו את דברי נבואתו במקום שהפך למוקד האמונה האסלאמית.

בחג' ייטול חלק כל מוסלמי השפוי בדעתו ובריא בגופו.  נשים מוסלמיות רשאיות למלא את מצוות החג', אך הן חייבות להיות מלוות במהלך המסע ע"י גבר קרוב משפחה מדרגה ראשונה (כגון אב או אח).

ההכנות לחג':
ההכנות מתחילות בתהליך היטהרות, פיזי ורוחני, הידוע בשם אחראם. לפני היציאה למכה, עולי הרגל מרבים בתפילה וממלאים באדיקות את טקסי הרחצה  הנדרשים לפני תחילת התפילה. הם מתגלחים, מקצרים שערם וקוצצים את ציפורניהם, לובשים את לבוש האחראם - שני אריגי בד לבנים, נקיים וחסרי תפרים, אחד לכיסוי חציו התחתון של הגוף (עד לברכיים), והאחר משתפל מהכתפיים כלפי מטה. נשים כגברים נועלים סנדלים במקום נעליים, ועל הנשים להצניע את גופן בפרטי לבוש נוספים המכסים בקפידה את הרגליים ואת הפנים.

משעה שעולה הרגל החל בתהליך האחראם, אסור עליו בתכלית האיסור להסיר את לבושו המיוחד, גם כשהוא הולך לישון. אסור השימוש בבושם ובתכשיטים.

עם תום ההכנות,  מתחילה הדרך למכה. אחדים עורכים מסעות ארוכים ברגל ממקומות מרוחקים, אך רוב עולי הרגל בימינו מעדיפים לטוס.

עם כניסתם לכעבה,  מתחילים עולי הרגל בפולחן העיקרי של מצוות החג'. המאמינים מקיפים את הכעבה שבע פעמים, נגד כיוון השעון. רובם מנסים לנשק את "האבן השחורה",  אך מס' עולי הרגל הוא בד"כ  כה גדול, עד שרובם אינם מצליחים להגיע למרחק נגיעה מהאבן. כל הקפה מסתיימת בפולחן הכולל תפילות והצהרות - השהאדה - "אין אלוהים מלבד אללה ומחמד הוא שליחו".

עם סיום ההקפה, לוגמים המאמינים ממי באר זמזם. לבאר- סמליות רבה באמונת המוסלמים. באמונה מסופר שהגר, אשתו הראשונה של איבראהים, טעתה במדבר באזור מכה עם בנה איסמעיל (שמזרעו יצא מוחמד) ולא הצליחה למצוא מים. על פי האמונה, אללה גילה בפניה באר שהרוותה את צימאונם של השניים. בהמשך צועדים לאורכו של אותו שביל מדברי שבו תעו הגר ואיסמעיל, עוברים שבע פעמים בין רכסי צפא ומרוה הסמוכים. הם צועדים ומדקלמים פסוקים מהקוראן תוך כדי הליכה. עם תום הסאעיה, שבים עולי הרגל למחנות ענק של אוהלים מסורתיים שם הם ממתינים עד למוצאי היום השמיני.

במוצאי היום השמיני, עם שחר, יוצא ההמון להר ערפאת, שם על פי המסורת התבקש אברהם להעלות את בנו ישמעאל לקורבן. בלב המדבר הלוהט - שם מגיע החג' לשיאו. שני מיליון מאמינים מכסים את מורדות ההר ביום הקדוש. עם השקיעה, מתחילות ההכנות לקראת חג הקורבן (עיד אל-אד'חה) למחרת היום - כפי שסיפרנו יום החג החשוב ביותר בלוח השנה האסלאמי.

גם הדרוזים חוגגים את חג הקורבן אך אופי החג מעט שונה. תוכלו לקרוא אודותיו במאמר  המקושר

05.12.2008השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


נובל, אלפרד ברנהרד

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק