יום שלישי ג בכסלו, 21 בנובמבר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

קמו על צד שמאל

כל אחד מאיתנו נולד עם לב אחד, ראש אחד, שתי עיניים, שתי אוזניים, שתי רגליים ושתי ידיים. הָאֵיבָרִים הַזּוּגִיִּים בְּגוּפֵנוּ נֶחְלָקִים לאיבר יְמָנִי ואיבר שמאלי. רוב הילדים והמבוגרים שתפגשו הם "יְמָנִיים", כלומר: הם משתמשים באיברים היְמָנִיים של גופם (יד ימין, רגל ימין, עין ימין) בשביל לבצע את רוב הפעולות שכולנו מבצעים מדי יום: להחזיק חפץ כלשהו, להתחיל לרוץ, לזרוק כדור, לצייר ולכתוב וכל יתר הדברים שאנו עושים כמעט בלי לשים לב לכך. אבל, ודאי יצא לכם כבר לפגוש לפחות ילד אחד או מבוגר אחד שמשתמש דווקא בידו השְּׂמָאלִית וברגלו השְּׂמָאלִית על מנת לבצע את כל אותן פעולות. אנשים כאלה מכונים "שְׂמָאלִיִּים", ולמעשה - אחד מכל עשרה אנשים, לערך, הוא שְׂמָאלִי. עובדה מעניינת נוספת היא שישנם יותר גברים שְׂמָאלִיִּים מאשר נשים שְׂמָאלִיּוֹת.

אם ילד יְמָנִי יעמוד לצד ילד שְׂמָאלִי - לא נוכל להבחין ביניהם. הם נראים אותו דבר, מדברים בדיוק באותה צורה ומסוגלים באותה מידה לבצע כמעט כל פעולה. בהבדלים ביניהם תוכלו להבחין רק ברגע שבו הם יבצעו פעולה, במהלכה ישתמש האחד בידו היְמָנִית, ואילו השני ישתמש בידו השְּׂמָאלִית.
האם ידעתם שאנשים מפורסמים רבים (בעבר ובהווה) הם שְׂמָאלִיִּים? למשל: נשיאי אַרְצוֹת הַבְּרִית לשעבר - בִּיל קְלִינְטוֹן וְג'וֹן קֶנֶדִי, שר האוצר שלנו – בִּנְיָמִין נְתַנְיָהוּ, שחקני כדורגל ידועים - כמו דַיַאגוֹ אַרְמַנְדוֹ מַרְדוֹנַה וְפֶּלֶה הַבְּרָזִילָאִי, השחקן והבמאי צַ'רְלִי צַ'פְּלִין - מלך הסרטים הָאִלְּמִים, ואפילו בָּארְט סִימפְסוֹן – הדמות המצוירת מהסדרה "משפחת סִימפְסוֹן".

איך יודעים מי יְמָנִי ומי שמאלי?
רוצים לגלות מי מבין חבריכם יְמָנִי ומי שמאלי? ובכן, כדי לעשות זאת אפשר לבצע ניסוי פשוט: אם נשלב את אצבעות שתי כפות הידיים שלנו, נוכל לראות שאצל היְמָנִיים מבינינו - הבוהן היְמָנִית תהיה מונחת מעל לבוהן השְּׂמָאלִית. אצל השְׂמָאלִיִּים מבינינו, לעומת זאת, המצב יהיה הפוך - הבוהן השְּׂמָאלִית תהיה מונחת מעל ליְמָנִית. הניסוי הזה אינו מדויק, אבל הוא יצליח ברוב המקרים. כדי לדעת באופן מדויק יותר מי שמאלי, צריך לבחון גם באיזו רגל הוא מתחיל לרוץ, באיזו יד הוא יתפוס כדור שזורקים לעברו, או באיזו עין הוא יציץ מבעד לחור המנעול.

שְׂמָאלִיִּים יְצִירָתִיִּים
מוח האדם בנוי משני חֲצָאִים. כל חצי של המוח נקרא אונָּה. שתי הָאונּוֹת אצל כל אדם פועלות יחד, אבל כל אחת מהן עושה דברים אחרים. האונָּה הַיְמָנִית שלנו אחראית על הַיְּצִירָתִיּוּת שלנו (מוסיקה, ציור, צורות וצבעים), על הֲבָנָה של דברים בְּהֶתְאֵם למה שאנחנו כבר מכירים, על תכנון התנועה של הגוף שלנו (נותנת פקודה לגוף להפעיל איבר כלשהו, כמו הַבָּעוֹת הַפָּנִים שלנו). האונָּה הַיְּמָנִית היא גם זו שֶׁמְּתַרְגֶּמֶת את מה שאנו רואים באמצעות העיניים - למוח שלנו (העין שלנו היא כמו מצלמה שקולטת תמונה והאונָּה הַיְּמָנִית אומרת לנו מה אנו רואים בתמונה) ועוד פעולות נוספות. האונָּה הַשְּׂמָאלִית שלנו אחראית על הזיכרון שלנו, על הבנה של מספרים, מְסַיַּעַת לנו לְהַסִּיק מַסְקָנוֹת ולהבין מושגים שונים ובאופן כללי - שולטת על הַלּוֹגִיקָה שלנו, הַהִיגָּיוֹן.

אצל כל אחד מאיתנו, שתי הָאונּוֹת עובדות כל הזמן בְּמַקְבִּיל, כשכל אחת מבצעת את תפקידה. יחד עם זאת, האונָּה הַיְּמָנִית שולטת על הַחֵצִי הַשְּׂמָאלִי של גּוּפֵנוּ ואילו האונָּה השְּׂמָאלִית שולטת על חֶצְיוֹ הַיְּמָנִי (פועלות בּהַצְלָבָה).

אצל אנשים שְׂמָאלִיִּים האונָּה הַיְּמָנִית היא דּוֹמִינַנְטִית יותר, כלומר: היא הַשּׁוֹלֶטֶת. אצל הַיְּמָנִיִּים האונָּה השְּׂמָאלִית היא הַשּׁוֹלֶטֶת.
מכיוון שהאונָּה ימנית היא האחראית על הַיְּצִירָתִיּוּת, אנו מכירים אָמָּנִים רבים שהם שְׂמָאלִיִּים, כמו למשל פַאבְּלוֹ פִּיקָסוֹ, אחד מגדולי הַצַּיָּרִים של הַמֵּאָה הָעֶשְׂרִים, ולֵאוֹנַרְדוֹ דֶה-וִינְצִ'י, אמן ומדען מוכשר ביותר, שצייר, בין השאר, את התמונה המפורסמת הנקראת "מוֹנָה לִיזָה" ומוצגת בְּמוּזֵיאוֹן הַלוּבֶר בְּפָּארִיס, שבצָרְפַת.
גם ספורטאים רבים, מתחומי ספורט שונים, הם שְׂמָאלִיִּים - במשחקי כדור למיניהם, כמו כדורסל וכדורגל, וגם בְּסַיִף, טֶנִיס ועוד – בדרך כלל מדובר בתחומי ספורט בהם נדרשת שליטה טובה על התנועות שלנו ושיפוט טוב של הַמֶּרְחָב שלנו (היכן אנו מְמוקָּמִים בְּיַחַס לְמִתְרַחֵשׁ בִּסְבִיבָתֵנוּ). זאת, כדי שנוכל להבחין מהר יותר מאיפה מגיע אלינו הכדור, או איפה בדיוק עומד הַיָּרִיב שלנו.
 
אצל רוב האנשים אכן שולט צד אחד של המוח, אך קיימת גם תופעה נְדִירָה שנקראת "דּוֹמִינַנְטִיּוּת כְּפוּלָה". במצב כזה, שני צִדֵּי הַמּוֹחַ של האדם פועלים בצורה שווה, כלומר: אותו אדם מסוגל לבצע פעולות בשני צִדֵּי גּוּפוֹ באופן זֵהֶה, אותו אדם שהוא בעל דּוֹמִינַנְטִיּוּת כפולה יהיה יְמָנִי ושְּׂמָאלִי ביחד. זהו מצב שמתרחש לעיתים רחוקות ביותר והדוגמאות לאנשים כאלו מְעַטּוֹת. אנו יודעים על הָאָמָּן מִיכָאֵלְאַנְגֶ'לוֹ, שהיה יְמָנִי ושְּׂמָאלִי כְּאֶחָד, וּמְסַפְּרִים כי את יצירת הָאָמָּנוּת המפוארת ביותר שלו - ציור קירות הַקָּפֶּלָה הַסִיסְטִנִית הוא צייר בשתי ידיו (קָּפֶּלָה היא כְּנֵסִיָּה נוֹצְרִית, ואילו הַקָּפֶּלָה הַסִיסְטִנִית נמצאת בַּוָּתִיקָן, המדינה הנוֹצְרִית וביתו של הָאַפִּיפְיוֹר, בְּרוֹמָא שֶׁבְּאִיטַלְיָה).

הכל נשאר במשפחה
למה, בעצם, יש יְמָנִיִּים וּשְׂמָאלִיִּים בעולם? ובכן, לפני שנים רבות חשבו החוקרים כי הדבר נוֹבֵעַ מצורות הלחימה שהיו נהוגות בֶּעָבָר. לפני שהמציאו את הַנֶּשֶׁק הַחַם (נֶּשֶׁק שיורים בו), חיילים בִּשְׂדֵה הַקְּרָב היו נלחמים בְּאֶמְצָעוּת חֶרֶב וּמָגֵן, שֶׁהֵגֵן על גופם מִפְּנֵי הַתְקָפָה. החוקרים סָבְרוּ, שמכיוון שֶׁקַּל יותר לפגוע בלב, שנמצא בצידו השְּׂמָאלִי יותר של הגוף, אם החרב מוחזקת ביד ימין, וקל יותר להגן על הלב כְּשֶׁהַמּגֵן מוחזק בידו השְּׂמָאלִית של החייל – החיילים הִתְרַגְּלוּ בסופו של דבר להשתמש בידם הַיְּמָנִית בזמן הקרב, ומאותם אנשי הצבא - המנהג עבר גם לִשְׁאַר הָאוכְלוּסִיָּה.

בתקופה הַמּוֹדֶרְנִית, לעומת זאת, החוקרים לא ממש מסכימים עם הַהַשְׁעָרָה הזו. מחקרים שנעשו הַמֵּאָה הָעֶשְׂרִים גרמו לחוקרים להאמין, כי הַתּוֹרָשָׁה של האדם – כלומר: התכונות שמועברות אליו מהוריו - היא שקובעת אם יהיה יְמָנִי או שְּׂמָאלִי. מידע שֶׁמְּחַזֵּק אֶת הַהַשְׁעָרָה הזו התקבל, למשל, ממחקרים, המראים שאם הורה אחד הוא יְמָנִי והשני שְּׂמָאלִי – יש סיכוי נמוך מאוד שייוולד להם ילד שְּׂמָאלִי, אך במקרה בו שני ההורים שְׂמָאלִיִּים - יש סיכוי הרבה יותר גבוה לכך שֶׁיִּוָּלְדוּ להם ילדים שְׂמָאלִיִּים. דוגמה מעניינת לכך, היא משפחת הַמְּלוּכָה הָאַנְגְּלִית שֶׁרַבִּים מִבָּנֶיהָ הם שְׂמָאלִיִּים.
חשוב להבין, שגם הַמֶּחְקָרִים הַמַּדָּעִיִּים כיום אינם מוחלטים והחוקרים אינם יודעים בְּוַדָּאוּת מלאה שֶׁהַתּוֹרָשָׁה היא אכן הסיבה לשְּׂמָאלִיות.

"ידיים שְּׂמָאלִיות"
את הביטוי "ידיים שְּׂמָאלִיות" ודאי כבר שמעתם, כְּשֶׁהִפַּלְתֶּם משהו במקרה, ומישהו אמר לכם שאתם קצת מְגושָּׁמִים. אך מהיכן הגיע אותו ביטוי? ובכן, לאורך ההיסטוריה – כל מי שביצע פעולות שונות בידו השְּׂמָאלִית נֶחְשַׁב לאדם מוזר (במקרה הטוב). בשפות שונות, משמעות המילה שמאל היא "מגושם" או "פָּגוּם". אולם, כמובן שאין בכך כל אמת. אנשים יְמָנִיים ושְׂמָאלִיִּים הם מוכשרים ומוצלחים באותה מידה. אבל פעם (ולפעמים גם היום) אנשים התייחסו לכל מי שֶׁנֶּחְשַׁב לְשׁוֹנֶה כאל מישהו שהוא "לא בסדר".

בְּיַפָּן, למשל, במשך שנים ארוכות, גבר שֶׁהִתְחַתֵּן עם אישה וגילה שהיא שְּׂמָאלִית, יכול היה לְהִתְגָּרֵשׁ ממנה ללא צורך בכל סיבה נוספת. חשיבה זו הביאה לכך שבמקרים רבים, הורים שנולדו להם ילדים שְׂמָאלִיִּים ניסו לְאַלֵּץ אותם בכוח להשתמש בידם הַיְּמָנִית. אולם, כיום, בָּעוֹלָם הַמּוֹדֶרְנִי, אנו מקבלים בקלות רבה יותר את העובדה שאדם אחד אינו זהה לאדם אחר ובכל אחד יש משהו מיוחד.

עולם יְמָנִי
רוב האנשים בעולם הם יְּמָנִיִּים. אמצעים שונים מחיי הַיּוֹמְיוֹם שלנו נבנו כך שיתאימו לשימושם של יְמָנִיים, ללא התחשבות בעובדה שאם אדם שְּׂמָאלִי ינסה להשתמש בהם – הוא יִתָּקֵל בקושי רב.
הדוגמאות לכך רבות. כלי עבודה חשמליים, כמו מסור חשמלי, למשל, מותאמים לפעולה על ידי אדם יְמָנִי. כשאדם שְּׂמָאלִי מנסה להפעילם - קשה לו מאוד לעשות זאת. אפילו עכבר מחשב רגיל מותאם לשימוש על ידי אדם יְמָנִי (הלחצן היְמָנִי של העכבר אחראי לפעולות מסוימות והלחצן השְּׂמָאלִי אחראי על סימון), ולאדם שְּׂמָאלִי קשה מאוד להשתמש בו. כלי כתיבה מסוימים ומספריים רגילים גם הם מהווים בעיה – כדי שאדם שְּׂמָאלִי יהיה מסוגל להשתמש בְּמִסְפָּרַיִם בְּנוֹחוּת, עליהם להיות שווים בשני הַלְּהָבִים.

אולם, בשנים האחרונות המצב מתחיל להשתנות. יותר ויותר אנשים מקבלים את העובדה שישנם גם אנשים שְׂמָאלִיִּים, ולכן גם מיוצרים עבורם פתרונות מיוחדים, כמו: מספריים הפוכים, עכברים לשְׂמָאלִיִּים או אפשרות לשנות את הגדרות העכבר דרך המחשב והיום אפילו יש חנויות מיוחדות בָּאִינְטֶרְנֶט המוכרות ציוד שתוכנן ונבנה במיוחד עבור שְׂמָאלִיִּים.

ועכשיו, לאחר שלמדנו מעט על השְׂמָאלִיִּים ועל הַשּׁונִי בין אדם יְמָנִי לאדם שְּׂמָאלִי, חשוב לזכור בסופו של דבר שלכולנו שתי ידיים ושתי רגליים ומוח חושב. למרות שפעם חשבו ששְּׂמָאלִי הוא "לא בסדר", המדע לימד אותנו שזה פשוט לא נכון. לא חשוב אם תבעטו בכדור ברגל ימין או שמאל, לא חשוב אם תכתבו ביד ימין או ביד שמאל - העיקר שתעשו זאת על הצד הטוב ביותר.

הכתבה באדיבות הירחון "גליליאו צעיר"
הכתבה המלאה מתפרסמת בגיליון מס' 20 של הירחוןלהזמנת מנוי

08.10.2005השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


מגריט, רנה

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק