יום שני ג בחשוון, 23 באוקטובר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

29.9.2000 אינתיפאדת אל אקצה

אינתיפאדת אל-אקצה פרצה אחרי תשע שנים של שקט יחסי בין ישראל והפלשתינאים, מוטטה כמעט לחלוטין את הסכם אוסלו מ-1993, והובילה לשיאים חדשים בסיכסוך. 

הסיבה הרשמית שהציגו הפלשתינאים להתפרצות האירועים האלימים הייתה ביקורו של אריאל שרון בהר הבית בזמן ששימש כראש האופוזיציה. כשלמעשה סיבות אחרות הובילו להתפרצות.

הסיבה העיקרית היתה כישלון שיחות קמפ דיוויד שהתנהלו ביולי 2000. לטענת הפלשתינאים, הצעותיו של אהוד ברק ראש ממשלת ישראל אז, היו לא רציניות ולא נתנו מענה לבעיית הפליטים הפלשתינים שברחו /גורשו מישראל במלחמת העצמאות וחיים כיום במדינות ערב וברצועת עזה. יאסר ערפת פוצץ את השיחות ועזב עם משלחתו כעוס כשהוא לא זוכה לתמיכה אמריקאית לעמדותיו.

ארועי האלימות החלו כבר ב27.9.2000 כשמטען חבלה הופעל כנגד  כח צה\"ל שליווה שיירה בדרך לישוב נצרים, המשיך עם רצח קצין משמר הגבול במהלך סיור משותף של המשטרה הפלשתינית ומג\"ב והתרחב לאחר ביקור אריאל שרון בהר הבית בזריקת אבנים על מתפללי הכותל. תוך כדי הפריצה וההשתלטות על רחבת ההר נהרגו שבעה פלסטינים מירי השוטרים. המידע שהגיע לפלשתינאים הוביל להצתת המהומות כבר באותו יום ולמחרת בראש השנה.

במקביל וכאות הזדהות פרצו הפגנות אלימות גם בקרב ערביי ישראל. מהומות אלה נמשכו שלושה ימים רצופים ולוו בחסימת כבישים ראשיים ובזריקת אבנים. במהלך דיכוי המהומות השתמשה המשטרה בנשק חם. עם תום המהומות היה מניין הקורבנות: 13 ערבים ישראלים שנהרגו מירי שוטרים, ואזרח יהודי ישראלי אחד שנהרג מפגיעת אבן שנזרקה עליו על-ידי מפגינים ערבים.

במהלך המהומות נמנו עשרות קורבנות בשני הצדדים, הן בקרב הלוחמים והן בקרב אזרחים.
האינתיפאדה גרמה גם להאטה בכלכלת ישראל, ולהרס כמעט מוחלט של הכלכלה הפלשתינאית. אך יותר מכל מהומות אלו חיבלו קשות באמון ההדדי ובמרקם היחסים העדין שבין יהודים לערבים בישראל. מצד אחד, רבים מאזרחי ישראל היהודים, חשו מאוימים ונבגדים על-ידי אזרחי המדינה הערבים ומצד שני, זעמו ערביי ישראל  על הריגתם של האזרחים הערבים במהלך ההפגנות. לטענתם, ידם של השוטרים היתה \"קלה מידי על ההדק\" והם נהרגו אך ורק בשל היותם ערבים.

בלחץ המנהיגות הערבית בארץ הוחלט להקים וועדת חקירה שתחקור את ארועי אוקטובר 2000. וועדה שנודעה מאוחר יותר בשם \"וועדת אור\". מסקנותיה פורסמו בספטמבר 2003. בין מסקנותיה לסיבות שהובילו לאלימות היו: קיפוח מתמשך של ערביי ישראל,  הקצנה דתית בקרב ערביי ישראל, התגברות ההזדהות עם הפלשתינאים והסתה נגד ישראל של המנהיגות המקומית.

למידע נוסף
מילון מושגים לנושא מהומות 2000

29.09.2009השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


פלה

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק