יום רביעי ד בכסלו, 22 בנובמבר

לשרותכם מנוע חיפוש מבוסס גוגל הממוקד באתרים חינוכים.Beta

   : חפש ראשי

מפליגים בדמיון

האגדה מספרת, כי שודד הים אֶדוּאַרְד טִיץ', הידוע גם בכינויו "שְׁחוֹר הַזָּקָן", נהג לדחוף לְשׁוּלֵי כּוֹבָעוֹ פְּתִילֵי קַנַאבִּיס ואבק שריפה. כשהופיעה באופק ספינת אויב, היה  נעמד על חרטום האונייה ומבעיר אש בפתילי הקנאביס. דמותו אפופת העשן גרמה לצוותי ספינות רבות להיכנע מרוב פחד עוד לפני שנורה לעברם הכדור הראשון.

"שְׁחוֹר הַזָּקָן" ו-300 שודדי הים (פִּירָאטִים, בְּלוֹעֲזִית), ששירתו תחת דֶּגֶל הַגֻּלְגּולֶת שלו, זרעו אימה ופחד בכל מקום אליו הגיעו. הם הצליחו להכניע למעלה מ-40 ספינות ולהרוג מאות ימאים.

גם אתם ודאי שמעתם על אותן אגדות מפחידות וסיפורים מְסַמְּרֵי שֵׂיעָר, המספרים על מַעַלְלֵיהֶם שֶׁל שׁוֹדְדֵי הַיָּם הָאֵימְתָנִיִּים... ובכן, אם אתם אמיצים ואין בליבכם פחד, אתם מוזמנים להצטרף למסע הרפתקאות בעקבות אותם שודדי ים.
 
מחפשים כסף קל
סחורות יקרות, אבנים טובות וּמְטִילֵי זָהָב, שנשלחו ליעדם בדרכי הים, היו מאז ומתמיד מוקד משיכה ליורדי ים מושְׁחָתִים, שביקשו להתעשר על חשבונם של אחרים. ואם אתם חושבים ששוד ימי הוא המצאה חדשה - אתם טועים. קיימות עדויות רבות, המוכיחות כי כבר לפני למעלה מ-3,000 שנה, בתקופות שלטונם של הַיְּוָנִים, הָרוֹמָאִים וְהַפֶנִיקִים באזור הַיָּם הַתִּיכוֹן, התרחשו התקפות רבות של שודדי ים על ספינות המסחר. גם יורדי הים הַוִּיקִינְגִּים, שֶׁמּוֹצָאָם מִסְּקַנְדִּינַבְיָה, נהגו להשליט טרור על תושבי החופים בְּאֵירוֹפָּה וּבְאַסְיָה ולשדוד מהם כסף ואוצרות. ואכן, השוד הימי היה מאז ומתמיד תופעה כלל עולמית שהפכה את השַׁיִט בדרכי הים לסיוט.

מהו, בעצם, מקור המילה "פִּירָאט"? למעשה, המושג "פִּירָאט" הופיע לראשונה במאה הַשְּׁלִישִׁית לִפְנֵי הַסְּפִירָה, במשמעות של "לשדוד". בְּאַנְגְּלִית עַתִּיקָה פירושה של מילה זו הוא "ספינה". אולם, רק בשנים מאוחרות יותר קיבלה המילה את המשמעות המוכרת לנו כיום: שודד ים. ומי היו אותם שודדי ים? אתם ודאי שואלים. ובכן, במרבית המקרים שודדי הים היו פורעי חוק - אנשים פשוטים, חַסְרֵי הַשְׂכָּלָה, יֶדַע וְתַרְבּוּת, שלא היססו וְלוּ לרגע לעבור על החוק על מנת להשיג אוצרות - לשרוף, לִבְזוז ואף להרוג את כל מי שעמד בדרכם. את כספי אותן פשיטות נהגו הפִּירָאטים לבזבז על חיי שְׁחִיתוּת וּפְרִיצוּת. נשמע לא נעים? אתם בהחלט צודקים. אולם, היו גם פִּירָאטִים אחרים, עליהם נספר לכם בהמשך.

זהירות בדרכים
במהלך ההיסטוריה הפִּירָאטִים הופיעו ונעלמו לְסֵירוּגִין, אך בעקבות גילוי יַבֶּשֶׁת אָמֶרִיקָה ונתיבי השיט, שהיו מלאים בספינות עמוסות סחורות מכל טוּב (זהב, תבלינים, אבנים יקרות ועבדים), שָׁבוּ שודדי הים לזירה. פעילותם הגיעה לשיא שלא היה כדוגמתו במאה ה-17 ובמאה ה-18 – בעיקר לאורך חוֹפֵי הַיָּם הַקָּארִיבִּי.

באותן השנים גם התפשטו השמועות ברחבי העולם על אכזריותם של הפִּירָאטִים. אותם סיפורים מְצַמְרְרִים רק הגבירו את הפחד מפני אותם שודדי ים. אם, למשל, הייתם שואלים נוסע, שהפליג על ספינת מִפְרָשִׂים מֵאָמֶרִיקָה לְאֵירוֹפָּה, ממה הוא מפחד יותר מכל – הוא מיד היה עונה: מטביעת הספינה או מהתקפת שודדי ים. ואכן, חששם הגדול ביותר של נוסעי הספינות היה להיפגש פנים מול פנים עם שודדי ים אכזריים וצמאי דם.

פִּירָאטִים בשירות החוק
אולם, כפי שכבר ציינו, היו גם פִּירָאטִים אחרים... פִּירָאטִים שפעלו בשירות המדינות שלהם. נשמע קצת מבלבל? ובכן, באותה תקופה התפתחה תחרות כלכלית חזקה בין המדינות הוֹלַנְד, אַנְגְּלִיָּה, צָרְפַת וּסְפָרַד. כולן היו להוטות להשתמש בְּאוֹצְרוֹתֶיהָ של היַבֶּשֶׁת החדשה (יַבֶּשֶׁת אָמֶרִיקָה, כמובן), ולכן הייתה חשיבות רבה לשליטה על דַּרְכֵי הַמִּסְחָר הַיַּמִּיּוֹת. כל מדינות כמו אַנְגְּלִיָּה והוֹלַנְד החליטו להיעזר בפִּירָאטִים לְקִידּוּם צָרְכֵיהֶן ושכרו אותם למילוי משימות צבאיות נגד הַסְּפָרַדִּים, שהיו האויב העיקרי באותה תקופה.

שודדי ים אלה, שכונו פריווַאטִירִים, פעלו בחסות הממשלות ואף קיבלו רישיון רשמי המסמיך אותם להרוג את האויב. פִּירָאטִים אלה נִצְטַוּוּ לשוט בימים וליזום קרבות ימיים עם ספינות האויב. במקרים מסוימים אף התייחסו המדינות לספינות הפִּירָאטִים כחלק מהצי הצבאי של המדינה.
הַפריווַאטִיר המפורסם ביותר היה סֶר פְרַנְסִיס דְרֵייק, שכונה "הפִּירָאט הַגֶּ'נְטְלְמֶן". דְרֵייק, שפעל באישורה של המלכה אֶלִיזָבֶּת הָרִאשׁוֹנָה, קיבל בשנת 1572 ספינות מלחמה והתבקש לִפְשׁוט על שַׁיָּרוֹת סְפָרַדִּיּוֹת שנעו בָּאוֹקְיָנוֹס הָאַטְלַנְטִי. פְּשִׁיטוֹת מכוונות אלה הכניסו כסף רב לקופת המדינה ודְרֵייק זכה לאהדה רבה בקרב בני עמו ואף נחשב לְגִיבּוֹר לְאומִּי.

גם באזור הַיָּם הַתִּיכוֹן פעלו פִּירָאטִים מוסְלְמִיִּים, שֶׁסִּיְּעוּ לַשִּׁלְטוֹן הַתּוּרְכִּי במלחמתו נגד הסְּפָרַדִּים.שודד הים המפורסם ביותר היה בַּרְבַּרוֹסָה, שֶׁהִילֵּךְ אֵימִים על הַסְּפִינוֹת הַנּוֹצְרִיּוֹת שהגיעו לאזור. עם זאת, יש לציין כי למרות תמיכתן של המדינות והיותן שותפות לפשעים שהתנהלו בַּיָּמִים, כל הממשלות הִכְחִישׁוּ אֶת מְעורָבוּתָן כדי לא לעורר מהומות דִּיפְּלוֹמָטִיּוֹת.

לא רק גברים 
ואם אתם חושבים שרק גברים עסקו במקצוע הַמְּפוקְפָּק - אתם טועים. היו גם נשים פִּירָאטיות שפיקדו על ספינות. אחת מאותן פִּירָאטיות יְדוּעוֹת לְשִׁמְצָה הייתה הַסִּינִית שִׁינְג סַאוֹ, שפיקדה על צִי של למעלה מ-800 ספינות, ולפקודתה סָרוּ למעלה מ-70 אלף גברים חסונים ואכזריים. סַאוֹ, שהייתה אישה פיקחית ונבונה ביותר, הצליחה לְשַׁטּוֹת בממשלה הַסִּינִית ולצבור עושר רב. לבסוף נוֹאֲשָׁה הממשלה, והציעה לה חֲנִינָה בתמורה לכך שתעזוב את המקצוע המפוקפק. סַאוֹ, שהתעייפה מחיי הפִּירָאטִים הֵשִׁיבָה בְּחִיּוּב להצעה ובילתה את שְׁאֵרִית חַיֶּיהָּ על היבשה.

 פִּירָאטיות נוספות שזכו לפרסום רב היו אֶן בּוֹנִי מִמְּדִינַת קָרוֹלַיְנָה הַדְּרוֹמִית, שֶׁבְּאַרְצוֹת הַבְּרִית, בתו של בַּעַל מַטָּעִים עשיר, וּמֶרִי רִיד, שהתחפשה לנער וברחה לים בגיל צעיר. בּוֹנִי חובבת ההרפתקאות עזבה את בני משפחתה והצטרפה לַאֲהוּבָהּ הפִּירָאט במסעות השוד שלו. גם שתי הפִּירָאטיות הנועזות נתפסו בסופו של דבר ונגזר עליהן גְּזַר דִּין מָוֶת. אולם, שתיהן הצליחו להתחמק ממנו בטענה כי הן בהריון...

היהודים שבחבורה
וזה אולי יישמע לכם קצת מוזר, אבל למרבה הפלא - היו גם פִּירָאטִים יְהוּדִיִּים.
שׁוֹדֵד הַיָּם הַיְּהוּדִי המפורסם ביותר חי במאה ה-16 ושמו היה זִינַאן. אותו זִינַאן מפורסם, שאויביו ברחו ממנו כמו מאש, היה סְגָנוֹ שֶׁל הַקֶּפְּטֶן בַּרְבַּרוֹסָה, מנהיג צי הפִּירָאטִים הַמּוסְלְמִי. זִינַאן ובַּרְבַּרוֹסָה נלחמו זה לצד זה בקרבות קשים. הם הצליחו להביס את ספינות הצי הַסְּפָרַדִּי וְהָאִיטַלְקִי פעמים רבות ובתמורה זכו לאסוף אוצר אדיר של אבנים יקרות וּמְטִילֵי זָהָב. 

פִּירָאט יְהוּדִי נוסף שהטיל את אֵימָתוֹ עַל הַסְּפִינוֹת הַסְּפָרַדִּיּוֹת, היה הָרַב דּוֹן שְׁמוּאֵל פִילַאגִ'י מִמַּנְהִיגֵי קְהִילִּייַת יְהוּדֵי מָרוֹקוֹ. פִילַאגִ'י, שהיה גם ידידו הקרוב של הַנָּסִיךְ הַהוֹלַנְדִּי, ביצע פשיטות רבות נגד הסְּפָרַדִּים בשמם של הַהוֹלַנְדִּים וזכה להערכה רבה. פִילַאגִ'י נקבר בבית קברות עתיק בְּאַמְסְטֶרְדָּם.

עוד ידוע, כי בתקופה קדומה יותר נהגו גם יְהוּדֵי יָפוֹ לבצע פשיטות ימיות כנגד מטרות רוֹמָאִיּוֹת, וכי יְהוּדִים שחיו בִּצְפוֹן אַפְרִיקָה החזיקו בבעלותם ספינות ששימשו לביצוע פשיטות ימיות.

נלחמים בפִּירָאטִים
אולם, לכל דבר יש סוף, נכון? וגם סופם של הפִּירָאטִים הגיע. בסוף המאה ה-18 הבינו המדינות הגדולות, כי פעילותם הלא חוקית של שודדי הים מסכנת אותם ומזיקה לְכַלְכָּלָתָן, ולכן החליטו להילחם בתופעה. בפעולות מתואמות של צִי הַסְּפִינוֹת הָאַנְגְּלִי, הָאָמֶרִיקָאִי וְהַצָּרְפָתִי הושמדו כל ספינות הפִּירָאטִים וחוסלו מַמְלְכוֹתֵיהֶם הַפְּרָטִיּוֹת בְּחוֹפֵי אָמֶרִיקָה, הים הקָּארִיבִּי וּצְפוֹן אַפְרִיקָה. עונשי מוות בתלייה הוטלו על פורעי החוק, והפשע הפך לְבִלְתִּי מִשְׁתַּלֵּם.
 
כאן מגיע סיפורנו לסיומו... שודדי הים נעלמו כמעט לחלוטין מהעולם וספינות עמוסות כל טוב  הצליחו סוף סוף להגיע בשלום לְיַעֲדָן. אבל, אל תתרווחו עדיין בכיסאות באנחת הקלה... האגדה מספרת שֶׁרוּחוֹת רְפָאִים של אותם הפִּירָאטִים מסתובבות עד היום בחוסר מנוחה ומחפשות ללא הרף את האוצרות הָאַגָּדִיִּים שהוטמנו במקומות מִסְתּוֹר בְּאִיִּים נִידָּחִים...

כללי התנהגות לפִּירָאט המתחיל
אתם ודאי חושבים שממש נהדר להיות פִּירָאט. אין חוקים ואין מי שיגיד מה לעשות... אז, ממש חבל לנו לְנַפֵּץ לכם את החלום, אבל לפִּירָאטים היו חוקים וכללי התנהגות ברורים שעזרו להם למנוע חוסר סדר ומרד בספינות. לפניכם מספר כללים. אנא שימרו עליהם, אחרת... תמצאו עצמכם "שוחים" עם הכרישים בתחתית הים.

1. רב החובל נבחר לעמוד בראש הספינה באופן דֶּמוֹקְרָטִי, לאחר הצבעה שבה זכה ברוב הקולות.
2. כאשר אנשי הצוות מחלקים ביניהם את הַשָּׁלָל, כל הַמַּלָּחִים מקבלים חלקים שווים, הקֶּפְּטֶן מקבל כמות כפולה ואילו הַנַּוָּט וְהָרוֹפֵא של הספינה מקבלים כמות מוגדלת.
3. העונש על הסתרת מידע בידי אחד הפִּירָאטים הוא נטישה על אי בודד עם בקבוק אֲבַק שְׂרֵיפָה, בקבוק מים וכלי ירייה. והמבין יבין...
4. עונש חמור מוטל על אדם שנתפס גונב משָׁלָל הספינה.
5. אם אחד הַמַּלָּחִים נפצע במהלך קרב, הצוות מחויב לשלם לו פיצויים עבור פציעתו. אם איבד יד או רגל - שכרו יהיה 800 מטבעות. בעבור אובדן עין יקבל הפִּירָאט 100 מטבעות.

הכתבה המלאה מתפרסמת בגיליון מס' 19 של "גליליאו צעיר"להזמנת מנוי

13.08.2005השבוע בהיסטוריה
מורשת ישראל
אוכל ושאר ירקות
על הא ודע במדע
פנאי ובידור
הפסקה פעילה
בז שטח
מידענות
תיבת נח
המלצה על ספר
בניית אתרים


דה-גול, שרל

לפי תאריך :

כתוב לנו | ספר אורחים | אמנת פרטיות | פרסם בבז | הוסף אתר
כל הזכויות שמורות בז © 2000-2002 תנאי שימוש
האתר נבנה ומתוחזק עלידי אפוק